Power Systems
The ground capacitance existing between transmission line and ground is 4µF. Find the inductive reactance of the peterson coil for compensation of arcing grounds?

 0.844 Ω
 265.25 Ω
 625.35 Ω
 855.26 Ω

ANSWER DOWNLOAD EXAMIANS APP

Power Systems
A lossless power system has to serve a load of 250 MW. There are two generators(G1 and G2) in the system with cost curves C1 and C2 respectively defined as follows: C1 = PG1+0.055P²G1 C2 = 3 PG2 + 0.03 P²G2 Where PG1 and PG2 are the MW injections from generators G1 and G2 respectively. Thus, the minimum cost dispatch will be

 PG1 = 0 MW and PG2 = 250 MW
 PG1 = 250 MW and PG2 = 0 MW
 PG1 = 150 MW and PG2 = 100 MW
 PG1 = 100 MW and PG2 = 150 MW

ANSWER DOWNLOAD EXAMIANS APP