MGVCL Exam Paper (30-07-2021 Shift 3)
In a series RLC circuit, the supply voltage is 230 V at 50 Hz. The resonant current is 2 A at the resonant frequency of 50 Hz. Under the resonant condition, the voltage across the capacitor is measured to be equal to 460 V. What are the values of L and C?
Voltage equation for Dc shunt generator, Eb = V + Ia*Ra V = Ish*Rsh Ish = 200/100 = 2 A Eb = V + Ia*Ra 20 = Ia*Ra Ia = 20/0.2 = 100 A I = 100 - 2 = 98 A