In electrical engineering, the power factor of an AC electrical power system is defined as the ratio of the real power flowing to the load to the apparent power in the circuit ” R/Z”.
When variable loss becomes equal to the constant loss, efficiency is maximum. Losses = Pi + Pc Since copper loss is a variable loss therefore Losses = Pi + Pi = 2pi Thus at a maximum efficiency of this transformer total loss = 150 x 2 = 300 W
Constantin‘, also known as ‘Eureka wire‘, is the trade-name for a copper-nickel alloy (approx. 60:40 ratio) formulated in the late 1800s by Edward Weston.