When variable loss becomes equal to the constant loss, efficiency is maximum. Losses = Pi + Pc Since copper loss is a variable loss therefore Losses = Pi + Pi = 2pi Thus at a maximum efficiency of this transformer total loss = 150 x 2 = 300 W
In the given diagram all are NOR Gate . The final output is shown in the figure. At stage 1 the output will be \overline A \& \overline B At stage 2 the output will be \overline {\overline A + \overline B } = A.B And the final output will be \overline {A.B} Hence for input A & B the output is \overline {AB} in case of Nand gate.