Let cost price of spirit be Re. 1 per liter. Then SP of mixture = Re. 1 per liter Gain = 25% So, CP of mixture = 1 × (100 / 125) = Re. 4 / 5We assume that CP of water is zero. Using allegation rule on cost price, Water should be mixed to spirit in the ratio (1 / 5) : (4 / 5) or 1 : 4
Ratio of milk and water = 2 : 1
Quantity of milk = 60 X 2/3 = 40 litre
Quantity of water = 20 litre
To make ratio, 1: 2, we have to double the water that of milk
So, water should be 80 litre.
That means 80 ? 20 = 60 litre water to be added.
Average speed = (100 / 10) = 10 km/hr. Ratio of time taken at 7 km/hr to 12 km/hr = 2 : 3 Time taken at 7 km/hr = 2 (2 + 3) × 10 = 4 hrs. Distance covered at 7 km/hr = 7 × 4 = 28 km. Distance covered at 12 km/hr = 100 ? 28 = 72 km.