Alligation or Mixture problems
In a mixture of milk and water, there is 19% milk. If the quantity of milk in the mixture is 437 mililitres, then what is the total quantity (in millilitres) of mixture?
Let the price of the mixed variety be Rs. x per kg. By the rule of alligation, we have : Cost of 1 kg of type 1 rice Cost of 1 kg of type 2 rice ? (20-x)/(x-15) = 2/3 ? 60 - 3x = 2x - 30 ? x = 18.