Alligation or Mixture problems
A petrol pump owner mixed leaded and unleaded petrol in such a way that the mixture contains 10 % unleaded petrol. What quantity of leaded petrol should be added to 1 liter mixtures, so that the percentage of unleaded petrol becomes 5 %?
Total quantity of iron = 4 (1 / 4) + 6 (2 / 3) = 1 + 4 = 5 kg. Total quantity of tin = (4 + 6) ? 5 = 5 kg. In the resultant mixture, iron : tin = 5 : 5 or 1 : 1
Let the initial amount of honey in the jar was K, then 512 = K 1 - 1 5 4 ? 20 % = 20 100 = 1 5 or 512 = K 4 5 4 Therefore, K = 1250 Hence initially the honey in the jar= 1.25 kg