MGVCL Exam Paper (30-07-2021 Shift 2)
A coil having an inductance of 100 mH is magnetically coupled to another coil having an inductance of 900 mH. The coefficient of coupling between the coils is 0.45. Calculate the equivalent inductance if the two coils are connected in series opposing.
The capacity of reactor = 50 MVAr when it is operated at 415 kV. Impedance of reactor = V2/MVAr = (415*415)2/50 = 3444.5 Ω For 400 kV, Reactive power observed = (400*400)/3444.5 = 46.45 MVAR
Or
VAr capacity of capacitor or reactor is proportional to V²