Area Problems
A circular road runs rounds a circular ground. If the difference between the circumference of the outer circle and the inner circle is 66 meters, the width of the road is?
Area = 1440 / 160 hectares = 9 hectares = 90000 m2? One side = ?90000 m = 300 mSo perimeter = 4 x 300 m = 1200 m ? Cost of fencing = Rs (1200 x 75) / 100= Rs. 900
perimeter = total cost / cost per m = 10080 /20 = 504mside of the square = 504/4 = 126mbreadth of the pavement = 3mside of inner square = 126 - 6 = 120marea of the pavement = (126 x126) - (120 x 120) = 246 x 6 sq mcost of pavement = 246*6*50 = Rs. 73800
Area of park = 100 x 100 = 10000 m2Area of circular lawn = Area of park - area of park excluding circular lawn= 10000 - 8614 = 1386Now again area of circular lawn = (22/7) x r2 = 1386 m2? r2 = (1386 x 7) / 22= 63 x 7= 3 x 3 x 7 x 7? r = 21 m