Alligation or Mixture problems
The cost of type - I rice is Rs. 15 per kg and type - II is Rs. 20 per kg. If both type - I and type - II are mixed in the ratio of 2 : 3, then find the price per kg of the mixed variety.

19
19.50
18.50
18

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
In what ratio must water be mixed with milk to gain 16⅔% on selling the mixture at cost price?

2 : 3
6 : 1
1 : 6
4 : 3

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
Tea worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety in the ratio 1 : 1 : 2. If mixture is worth Rs. 153 per kg, the price of the third variety per kg will be:

169.50
170
180
175.50

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP