Alligation or Mixture problems
The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is

Rs. 19
Rs. 18.50
Rs. 19.50
Rs. 18

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
The milk and water in two vessels A and B are in the ratio 4:3 and 2:3 respectively. In what ratio the liquids in both the vessels be mixed to obtain a new mixture in vessel c consisting half milk and half water?

11:7
7:5
6:7
8:3

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
How many kilogram of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 9.24 per kg?

42 kg
54 kg
36 kg
63 kg

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP