Let original radius be r.Then, according to the questions,? (r + 1)2 - ?r2 = 22? ? x [(r + 1)2 - r2] = 22? (22/7) x (r + 1 + r ) x (r + 1 - r) = 22? 2r + 1 = 7 ? 2r = 6 ? r = 6/2 = 3 cm
Circumference = No.of revolutions * Distance covered Distance to be covered in 1 min. = (66 X1000)/60 m = 1100 m.Circumference of the wheel = 2 x (22/7) x 0.70 m = 4.4 m.Number of revolutions per min. =(1100/4.4) = 250.