Alligation or Mixture problems
Some amount out of Rs. 7000 was lent at 6 % p.a. and the remaining at 4 % p. a. If the total simple interest from both the fractions in 5 years was Rs. 1600, the sum lent at 6 % p. a. was ?
Let C.P. of 1 liter milk be Re. 1, Gain = 16 2/3 % = 50/3 %and S.P. of 1 liter mixture = Re. 1 then C.P. of 1 liter mixture = (1 x (100 x 3) / 350) = Re. (6 / 7) By the rule of alligation,Hence, required ratio = (1/ 7) : (6 / 7) = 1 : 6
As per figure we can calculate the ration as belowNumber of officers / Number of workers = 1000 / 7000 = 1 / 7 No. of officers = 1 / (1 + 7) × 400 = 50 No. of workers = 400 ? 50 = 350
W 1 : A 1 W 2 : A 2 . . . . . W N : A N 2 : 3 4 : 5 5 : 7 W 1 W 1 + A 1 = 2 5 W 2 W 2 + A 2 = 4 9 W N W N + A N = 5 12 = 72/180 = 80/180 = 75/180 => 5 : 3 Therefore, the ratio is 5: 3
Jar A has 36 litres of mixture of milk and water in the respective ratio of 5 : 4 => Quantity of milk in Jar A = 5/9 x 36 = 20 litres Quantity of water in Jar A = 36 - 20 = 16 litres Let quantity of water in Jar B = x litres => Quantity of milk in Jar B = (20 - x) litres Acc. to ques, =>[20 + (20-x)]/(16+x) = 5/3 => 120?3x = 80+5x => 5x +3x = 120?80 => 8x = 40 => 5 litres.