Alligation or Mixture problems
In a mixture of 25 litres, the ratio of milk to water is 4:1. Another 3 litres of water is added to the mixture. The ratio of milk to water in the new mixture is
Let C.P. of 1 liter milk be Re. 1, Gain = 16 2/3 % = 50/3 %and S.P. of 1 liter mixture = Re. 1 then C.P. of 1 liter mixture = (1 x (100 x 3) / 350) = Re. (6 / 7) By the rule of alligation,Hence, required ratio = (1/ 7) : (6 / 7) = 1 : 6
Let the price per kg of mixed variety be Rs. P; then By the rule of alligation,Now, (20 - P) / (P - 15) = (2 / 3) ? 60 ? 3P = 2P ? 30 ? 5P = 90 ? P = Rs. 18
Number of liters of water in 150 liters of the mixture = 20% of 150 = 20/100 x 150 = 30 liters.P liters of water added to the mixture to make water 25% of the new mixture.Total amount of water becomes (30 + P) and total volume of mixture is (150 + P).(30 + P) = 25/100 x (150 + P)120 + 4P = 150 + P => P = 10 liters.
W i n e ( l e f t ) W a t e r ( a d d e d ) = 343 169 It means W i n e ( l e f t ) W i n e ( i n i t i a l a m o u n t ) = 343 512 ? 343 + 169 = 512 Thus , 343 x = 512 x 1 - 15 K 3 ? 343 512 = 7 8 3 = 1 - 15 k 3 => K = 120 Thus the initial amount of wine was 120 liters.