Distance covered in one revolution = total distance travelled / total number of revolution. = ( 88 x 1000) / 1000 m = 88 mWe know that the distance covered in one revolution = circumference of the wheel.? ?d = 88? 22d / 7 = 88? d = 28 m
The man takes 3600 s for 14.4 km The man will take 88 s for 14.4 x (88/3600) = 352/1000 km = 352 m Now, circumference of circular field = 352 m ? 2?r = 352 m2 x (22/7) x r = 352 ? r = 56 m Therefore, area of the field = ?r2= (22/7) x 56 x 56 = 8 x 22 x 56 m2= 9856 sq m.
Let the breadth of floor be 'b' m. Then, length of the floor is 'l = (b + 25)' Area of the rectangular floor = l x b = (b + 25) × b According to the question, (b + 15) (b + 8) = (b + 25) × b b 2 + 8 b + 15 b + 120 = b 2 + 25 b 2b = 120 b = 60 m. l = b + 25 = 60 + 25 = 85 m. Area of the floor = 85 × 60 = 5100 sq.m.