Alligation or Mixture problems
A man bought a certain quantity of sugar for Rs. 8000. He sells one-fourth of it at 20% loss. At what per cent profit should he sell the remainder stock so as to make an overall profit of 20%?
If the two alloys are mixed, the mixture would contain 15 gms of each metal and it would cost Rs. (150 + 120) = Rs. 270.
Cost of (15 gms of metal A + 15 gms of metal B) = Rs. 270
Cost of (1 gm of metal A + 1 gm of metal B) = Rs. (270 / 15) = Rs. 18
Cost of 1 gm of metal B = Rs. (18 ? 6) = Rs. 12
Average cost of original piece of alloy = (150 / 15) = Rs. 10 per gm.
Quantity of metal / A Quantity of metal B = (2 / 4) = (1 / 2)
Quantity of metal B = 2 (1 + 2) × 15 = 10 gms.
From the given data, let the initial quantity of the mixture = 5x Then, 2 x - 16 3 x - 24 + 40 = 1 4 8 x - 64 = 3 x + 16 5 x = 80 x = 16 lit Then the initial quantity of the mixture = 5x = 5 x 16 = 80 lit.
Let the amount of juice and water in original mixture '4x' litre and '3x' litre respectively.
According to given data,
4x / 3x + 6 = 8/7
28x = 24x + 48
28 x ? 24x = 48
4x = 48
x = 12
Amount of juice = 4x = 4×12 = 48 litre.