Number of male voters = 4/10 of 1575 = 4/10 x 1575 = 630 Number of female voters=1575 - 630 = 945 Now, total votes that candidate got = (6/10) x 630 + (4/10) x 945 = 378 + 378 = 756
Suppose commodity X wil cost 40 paise more than Y after Z years.Then, (4.20 + 0.40Z) - (6.30 + 0.15Z) = 0.40 0.25Z = 0.40 + 2.10 Z= X will cost 40 paise more than Y 10 years after 2001 . i.e in 2011