Alligation or Mixture problems
The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs. 20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is:

Rs. 18.50
Rs. 19
Rs. 19.50
Rs. 18

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
Kantilal mixes 80 kg of sugar worth of Rs. 6·75 per kg with 120 kg worth of Rs. 8 per kg. At what rate shall he sell the mixture to gain 20 %?

Rs. 8·20
Rs. 7·50
Rs. 9
Rs. 8·85

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
How many kilograms of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per Kg so that there may be a gain of 10 % by selling the mixture at Rs. 9.24 per Kg?

63 Kg
42 Kg
54 Kg
36 Kg

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
From container A containing 54 liter of mixture of milk and water in ratio of 8 : 1 , 18 liter of the mixture is taken out and poured into container B in which ratio of milk to water is 3 : 1. If difference between total milk and total water in container B is 30 liter then find the quantity of initial mixture in container B.

32 Liter
36 Liter
28 Liter
30 Liter

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP