Galvanized steel conductors do not corrode, and possess high resistance. Hence such Wires are used in telecommunications circuits, earth wires, guard wire, stray wire, etc.
When variable loss becomes equal to the constant loss, efficiency is maximum. Losses = Pi + Pc Since copper loss is a variable loss therefore Losses = Pi + Pi = 2pi Thus at a maximum efficiency of this transformer total loss = 150 x 2 = 300 W