The given solution has 75% milk.
Milk to be added has 100% milk.
Milk should be added to the given mixture in the ratio 15 : 10 or 3 : 2
Quantity of milk to be added = (3 / 2) × 6 = 9 liters.
Ratio of milk and water = 2 : 1Quantity of milk = 60 X 2/3 = 40 litreQuantity of water = 20 litreTo make ratio, 1: 2, we have to double the water that of milkSo, water should be 80 litre.That means 80 ? 20 = 60 litre water to be added.
Here withdrawal of liquid A and B result into making the container empty. Hence percentage of two liquids withdrawn are two components of the percentage by which the container becomes empty. Applying the rule of alligation, we getA : B = 10 : 20 or 1 : 2 Quantity of liquid = 1 (1 + 2) × 90 = 30 liters Quantity of liquid B = 90 ? 30 = 60 liters.