Alligation or Mixture problems
The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is

Rs. 18
Rs. 19.50
Rs. 19
Rs. 18.50

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
In what ratio must water be mixed with milk to gain 16⅔% on selling the mixture at cost price?

4 : 3
2 : 3
1 : 6
6 : 1

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
A bucket contains a mixture of two liquids A and B in the proportion 7: 5. If 9 litres of the mixture is replaced by 9 litres of liquid B, then the ratio of the two liquid becomes 7: 9. How much of the liquid A was there in the bucket?

21 litres
18 litres
23 litres
15 litres

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
Tea worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety in the ratio 1 : 1 : 2. If mixture is worth Rs. 153 per kg, the price of the third variety per kg will be:

180
175.50
170
169.50

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP