Alligation or Mixture problems
A mixture of 20 kg of spirit and water contains 10 % water. How much water must be added to this mixture to raise the percentage of water to 25 %?
Average speed = (100 / 10) = 10 km/hr. Ratio of time taken at 7 km/hr to 12 km/hr = 2 : 3 Time taken at 7 km/hr = 2 (2 + 3) × 10 = 4 hrs. Distance covered at 7 km/hr = 7 × 4 = 28 km. Distance covered at 12 km/hr = 100 ? 28 = 72 km.