Interval of change = (L.C.M of 48,72,108)sec.=432sec. So, the lights will agin change simultaneously after every 432 seconds i.e,7 min.12sec Hence , next simultaneous change will take place at 8:27:12 hrs.
L.C.M. of 5, 6, 7, 8 = 840.Required number is of the form 840k + 3Least value of k for which (840k + 3) is divisible by 9 is k = 2.Required number = (840 x 2 + 3) = 1683.