Alligation or Mixture problems
A milk merchant buys 50 litres of milk at the rate of Rs 40 per litre and mixes 5 litres of water in it. If he sells this mixture at the rate of Rs 42 per litre, then what is the profit percentage for the dealer?
Number of liters of water in 150 liters of the mixture = 20% of 150 = 20/100 x 150 = 30 liters.P liters of water added to the mixture to make water 25% of the new mixture.Total amount of water becomes (30 + P) and total volume of mixture is (150 + P).(30 + P) = 25/100 x (150 + P)120 + 4P = 150 + P => P = 10 liters.
Ratio of milk and water = 2 : 1Quantity of milk = 60 X 2/3 = 40 litreQuantity of water = 20 litreTo make ratio, 1: 2, we have to double the water that of milkSo, water should be 80 litre.That means 80 ? 20 = 60 litre water to be added.
Let the amount of juice and water in original mixture '4x' litre and '3x' litre respectively. According to given data, 4x/3x+6 =8/7 28x=24x+48 28x?24x=48 4x = 48 x = 12 Amount of juice = 4x = 4×12 = 48 litre.
Here, quantity of wine left after third operation = [1 - (5 / 25)]3 x 25 = (4 / 5)3 x 25 = (64 / 125) x 25 = (64 / 5) = 12 4/5 liters. Final ratio of wine to water = (64 / 125) / (1- 64 /125) = (64 / 125) /(61 / 125) Wine : Water = (64 / 61)