Alligation or Mixture problems
A jar was full with honey. A person used to draw out 20% of the honey from the jar and replaced it with sugar solution. He has repeated the same process 4 times and thus there was only 512 gm of honey left in the jar, the rest part of the jar was filled with the sugar solution. The initial amount of honey in the jar was filled with the sugar solution. The initial amount of honey in the jar was:
Let the initial amount of honey in the jar was K, then 512 = K 1 - 1 5 4 ? 20 % = 20 100 = 1 5 or 512 = K 4 5 4 Therefore, K = 1250 Hence initially the honey in the jar= 1.25 kg
The given solution has 75% milk.
Milk to be added has 100% milk.
Milk should be added to the given mixture in the ratio 15 : 10 or 3 : 2
Quantity of milk to be added = (3 / 2) × 6 = 9 liters.
Using Alligation rule, (Quantity of cheaper tea) / (Quantity of dearer tea) = (d - m) / (m - c) = 7/3Therefore, they must be mixed in the ratio of 7 : 3.
Here, quantity of wine left after third operation = [1 - (5 / 25)]3 x 25 = (4 / 5)3 x 25 = (64 / 125) x 25 = (64 / 5) = 12 4/5 liters. Final ratio of wine to water = (64 / 125) / (1- 64 /125) = (64 / 125) /(61 / 125) Wine : Water = (64 / 61)