Alligation or Mixture problems
A jar full of whisky contains 40% alcohol. A part of this whisky is replaced by another containing 19% alcohol and now the percentage of alcohol was found to be 26%. The quantity of whisky replaced is:
By the rule of alligation, we have: Strength of first jar Strength of 2nd jar 40% MeanStrength 26% 19% 7 14 So, ratio of 1st and 2nd quantities = 7 : 14 = 1 : 2 ∴ Required quantity replaced = 2 3
Suppose the two liquids A and B are 7x litres and 5x litres respectivel Now, when 9 litres of mixture are taken out, Now, when 9 liters of liquid B are added