Let the price per kg of mixed variety be Rs. P; then By the rule of alligation,Now, (20 - P) / (P - 15) = (2 / 3) ? 60 ? 3P = 2P ? 30 ? 5P = 90 ? P = Rs. 18
Let the capacity of the pot be 'P' litres.Quantity of milk in the mixture before adding milk = 4/9 (P - 8)After adding milk, quantity of milk in the mixture = 6/11 P.6P/11 - 8 = 4/9(P - 8)10P = 792 - 352 => P = 44. The capacity of the pot is 44 liters.
% of milk in first bottle = 64% % of milk in second bottle = 100 - 26 = 74% Now, ATQ 64% 74% 68% 6 4 Hence, by using allegation method, Required ratio = 3 : 2