MGVCL Exam Paper (30-07-2021 Shift 3)
In a power network, 375 kV is recorded at a 400 kV bus. A 45 MVAR, 400 kV shunt reactor is connected to the bus. What is the reactive power absorbed by the shunt reactor?
The speed regulation of a motor expresses how much its speed varies between no-load and full load. The synchronous motor runs at a constant speed whose magnitude is dependent on supply frequency and the number of poles. Since the speed of the motor is constant hence its speed regulation is zero. Under no-load conditions with normal excitation, armature current Ia drawn by a synchronous motor lags the applied voltage V by a small angle.
1.6 inches = 1.6 inches x 1,000 mils per inch = 1,600 mils 0.25 inch = 0.25 inch x 1,000 mils per inch = 250 mils Area = 1,600 x 250 = 400,000 square mils
Frequency of natural oscillation is given by, fn = {((dPe/dδ)at(δo))/M)} dPe/dδ = ((V1*V2)/X*(cosδ)) = (1.1/0.6)*cosδ = (1.1/0.6)*0.5 = 0.91 M = (H*s)/(πf) = 4/(50π)