Alligation or Mixture problems
A shopkeeper buys 26 liter of milk @ Rs. 16 per liter. He also buys from another source an inferior quality of milk @ Rs. 10 per liter. How much quantity of the later should he buy to mix it with the former so that he can sell the mixture @ Rs. 14 per liter without making any loss?

13 liter
16 liter
14 liter
12 liter

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
How many kilogram of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 9.24 per kg?

63 kg
42 kg
36 kg
54 kg

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
Kantilal mixes 80 kg of sugar worth of Rs. 6·75 per kg with 120 kg worth of Rs. 8 per kg. At what rate shall he sell the mixture to gain 20 %?

Rs. 8·20
Rs. 9
Rs. 7·50
Rs. 8·85

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP

Alligation or Mixture problems
The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is

Rs. 18.50
Rs. 19.50
Rs. 19
Rs. 18

ANSWER EXPLANATION DOWNLOAD EXAMIANS APP